گفت و گویی با علی خلج مخترع و نخبه کشوری

تا به حال چند نوع اختراع دارید ؟؟

بیش از 100اختراع دارم  اما چهار نوع را به ثبت  جهانی رسانده ام ،دو طرح نظامی و دو طرح ،صنعتی است .این طرح ها عبارت است از :اسلحه هوشمند ، پوتین هوشمند ،سمپاش بادی و فشنگ استراق سمع

 

جرقه اولیه ساخت اسلحه هوشمند کجا به ذهنتان خطور کرد؟

در دوره سربازی ، در دوران آموزشی انواع فشنگ ها را از نزدیک دیدم و به ذهنم رسید که جای نوعی از فشنگ یا گلوله که بتواند مکالمات دشمن را استراق سمع کند ،خالی است. از دوران کودکی به تجهیزات نظامی علاقه مند بودم .

 

در کدام مسابقات جهانی و کشوری شرکت داشته اید ؟

برای اولین بار طرح اسلحه هوشمند را به نمایشگاه اختراعات مسکو معروف به ارشمیدس ارائه نمودم .این طرح به عنوان طرح برتر مسابقات شناخته شد وموفق شدم مدال طلا و دیپلم افتخار این نمایشگاه را کسب کنم .بعد از این نمایشگاه به مسابقات صربستان و کره جنوبی دعوت شدم و دو مدال طلا و دو دیپلم افتخار نیز ثمره شرکت در این مسابقات بود .و همچنین در داخل کشور هم  مقام های اول جشنواره خوارزمی و شیخ بهایی را کسب کرده ام و در سال 1387 در جشنواره نو آوری و شکوفایی  که مهمترین جشنواره علمی کشور در سی  ساله گذشته بود ، جزء 8 نوآور برتر کشور شناخته شدم.

 

چه توصیه ای برای جوانان  فامنینی داری ؟

توصیه من به جوانان فامنینی این است که تنها به کتاب های درسی اکتفا نکنند .کتاب های درسی جواب گوی نیازهای جامعه ما نیست و می طلبد که مسئولان آموزشی ما برای آن تدبیری بیندیشند .

 

در پایان اگر خاطره ای از سفرهای خارجی دارید برای ما بیان کنید ؟

خبر ختراع اسلحه هوشمند به همراه عکس من در روزنامه های صربستان چاپ شده بود . برای خرید به مغازه کاپشن فروشی رفتم و مغازه دار فورا مرا شناخت و حتی روزنامه داخل مغازه را هم به من نشان داد وکلی از جوانان ایرانی تعریف وتمجید کرد و در آخر پول کاپشن را هم از من نگرفت و گفت این هدیه نا قابل ما ،به یک جوان ایرانی است.

 

/ 1 نظر / 296 بازدید
حسین

باعث افتخار فامنین هست که نخبگانی همچون مهندس علی خلج در این شهر متولد شده اند